Загальні заходи профілактики грипу:

1. Уникайте близького контакту з людьми, які виглядають хворими, обнаружіваю¬т прояви спека (підвищеної температури тіла) і кашляють;
2. Ретельно і часто мийте руки водою з милом або гелем-антисептиком, який містить не менше 60% спирту;
3. Дотримуйтеся здорового способу життя, включаючи повноцінний сон, вживання здорової їжі, фізичну активність.

Якщо Ви вже відчуваєте себе нездоровим, у Вас висока температура, кашель або біль у горлі:

1. Залишайтеся вдома і не ходіть на роботу, в школу або інші місця скупчення людей;
2. Відпочивайте і вживайте велику кількість рідини;
3. Прикривайте рот і ніс одноразовими хусточками під час кашлю та чхання;
4. Ретельно і часто мийте руки водою з милом, особливо після кашлю або чхання;
5. Повідомте родині та друзям про вашу хворобу та спробуйте уникати контакту з людьми. При зустрічах відмовтеся від ритуалу обіймів, поцілунків і рукостискань.

Якщо захворів хтось із Ваших домашніх:profilaktica

1. Ізолюйте хворого від інших членів сім'ї. Забороніть їм наближатися до хворого на відстань менше 1 м;
2. Прикривайте свій рот і ніс при здійсненні догляду за хворим. Для цієї мети підійдуть або серійно випускаються, або саморобні маски - за умови, що їх можна утилізувати або дезінфікувати після використання;
3. Ретельно мийте руки водою з милом після кожного контакту з хворим;
4. Не торкайтеся до предметів загального користування. Як можна менше чіпайте очі, ніс і рот. Крім основного - повітряно-краплинного шляху поширення - інфекція передається ще й таким чином;
4. Постійно провітрюйте приміщення, в якому знаходиться хворий;
5. Тримайте приміщення в чистоті, при збиранні використовуйте миючі засоби.

Індивідуальна профілактика має великий вплив на результат Вашої зустрічі з вірусом. Основні правила здорового способу життя: достатній сон, правильне харчування, виключення таких згубних для імунної системи факторів як переохолодження і стреси.

Переохолодження, особливо ніг, викликає рефлекторний спазм судин верхніх і нижніх дихальних шляхів, що порушує локальне кровообіг і призводить до придушення місцевих факторів захисту, як дренажних, так і імунологічних. На фоні зниженого місцевого і загального імунітету віруси легко долають багатоступінчасті чинники захисту і викликають захворювання. Власне, вірусні епідемії і виникають з настанням холодів, під переважним впливом 2 факторів - переохолодження і концентрації вірусів у закритих приміщеннях, менш провітрюваних в порівнянні з літнім періодом. Тоді крихкий баланс захисних сил організму і агресивних чинників вірусів зміщується в бік останніх.

У ситуації непередбаченого переохолодження рекомендується в самі найближчі години збити фазу судинного спазму, прийняти гарячий душ або ванну, максимально прогріти ноги, випити гарячий чай з лимоном. Кращою профілактикою переохолоджень є загартовування організму і носіння зручного одягу.

Говорячи додатково про носіння масок, слід зауважити, що їх необхідно міняти кожні 2-4 год. Їх слід носити насамперед хворим, якщо вони продовжують контактувати з оточуючими. Маски не слід надягати під час прогулянки по вулиці, так як свіже повітря вірусів не містить.

Повітря в приміщеннях повинне бути досить зволожений (50-90%), надлишкова сухість негативно впливає на захисні функції слизових оболонок дихальних шляхів. Рекомендуе¬тся після відвідування людних місць, наприклад, транспорту, промивати слизову оболонку носа теплою водою, бажано злегка підсоленій.

Харчування має бути раціональним і різноманітним, з адекватним вмістом білків і натуральних вітамінних продуктів. Як не банально це звучить, але вживання в їжу часнику та цибулі дійсно знижує ймовірність захворіти на грип, і це підтверджено багаторазовими науковими дослідженнями. Руко¬водітель дослідницької групи з Нью-Йорка нещодавно повідомив про синергизме противірусної дії одночасного вживання часнику і цитрусових (апельсини, лимони, грейпфрути). Говорячи про окремі вітамінах, мінералах і мікроелементах, слід зазначити, що ключовими компонентами в противірусної захисту є аскорбінова і фолієва кислоти, вітаміни В2, А і Е, кальцій, магній, цинк і селен.

Також слід зберігати рівень рухової активності, адекватний стану організму. Шкідливі як малорухливість, особливо в поєднанні з переїданням, так і виснажливі фізичні навантаження.