Віруси грипу руйнують протимікробну захист дихальних шляхів, викликають закупорки і крововиливи в дрібних кровоносних судинах, а так само знищують деякі клітини імунної системи. Все це веде до активації бактеріальної патогенної мікрофлори. Іншими словами, причиною ускладнень при ГРВІ і грипі є бактерії.

Ускладнення грипу можна поділити на легеневі та позалегеневі, пов'язані з самим грипом або з бактерійну інфекцію.

Запальний процес у слизовій оболонці носоглотки призводить до пошкодження миготливого епітелію і виснаження факторів місцевого імунітету, що створює передумови для приєднання вторинної бактеріальної інфекції. Її симптоми різноманітні і залежать від виду збудника і поширеності процесу. Загальною ознакою є друга хвиля лихоманки на 3-6 день від початку захворювання - сигнал для лікаря про необхідність початку антибактеріальної терапії. Зупинимося коротко на найчастіших бактеріальних ускладненнях і їх симптомах: * Отит - біль у вусі, що посилюється при жуванні і натисканні на козелок. * Синусит - головний біль, зміна голосу (гугнявість), гнійні виділення з носа, іноді почервоніння в області виступаючої частини верхньої щелепи (під очима) на стороні поразки.oslozhnenia

Гострий синусит виникає через набряку слизової оболонки носа при гострому або хронічному риніті. Перебіг захворювання може погіршити грибкова інфекція, викривлення перегородки носа, порушення імунітету, алергічний процес, збільшення носоглоткового мигдалика (аденоїди у дітей) і ін.

Найбільш поширеною причиною, що викликає гострий синусит, є респіраторна вірусна інфекція. Іноді запалення синусів викликає грибкова інфекція. Вона виникає у випадках, коли імунна система організму ослаблена і часто протікає по алергічного типу.

Хронічні запалення носових пазух, вазомоторний риніт, вдихання холодного повітря і навіть деякі дезодоранти також здатні приводити до розвитку синуситів.

Крім того, у певних людей є більший ризик захворіти синуситом, що пов'язано з анатомічними особливостями носової порожнини і синусів (наприклад, деформація носової перегородки), наявністю інших захворювань (наприклад, муковісцидоз, алергічний і неалергічний риніт), певним способом життя (наприклад, куріння , дайвінг).

Віруси здатні проникати в синуси, викликаючи їх запалення. Наприклад, при попаданні вірусів або бактерій в порожнину носа організм відповідає негайною імунною реакцією, гіперпродукцією слизу і збільшенням кількості лімфоцитів у слизовій оболонці носа. Все це призводить до звуження просвіту носових ходів і утруднення дихання. Коли запальний процес захоплює слизову оболонку синусів, це також призводить до її набряку і утруднення виходу повітря і слизового виділень з порожнини синуса. Уповільнений або ускладнений відтік слизу створює додаткові умови для розмноження бактерій.

Такі бактерії як Streptococcus pneumoniae або Haemophilus influenzae можуть в нормі знаходитися в верхніх дихальних шляхах, не викликаючи запальних реакцій. Однак в разі, коли захисні сили організму ослаблені або відтік слизу з синусів ускладнений інфекційним простудним захворюванням, ці бактерії починають посилено розмножуватися, викликаючи гострі синусити.


* Бронхіт або пневмонія - розрізнити ці два захворювання іноді буває складно навіть лікарю, якщо пневмонія захопила тільки невелику ділянку легкого. Головні симптоми, які повинні насторожити батьків: наростаючий кашель, утруднене дихання, слабкість і стомлюваність дитини. Можуть з'явитися синюшність носогубного трикутника, роздування крил носа при диханні.