Напередодні чи не кожної зими нас лякають медики. Мовляв, готуйтеся до нових вірусів. Ми пережили пташиний і свинячий грип, а в двері вже стукає гонконгський. І він теж – смертельно небезпечний. МОЗ попереджає: ця зараза може вразити будь-якого українця віком молодше 50 років.

І вакцини, яка дала б 100% гарантію від "гонконгу", – немає! Ще один маловідомий нам вірус – Коксакі. І він уже в Україні. Спалах зафіксували в Тернопільській області, там заразилися 32 дитини. Чи можна вберегтися від екзотичних хвороб?

gripp2016

Навіть досвідчені мами, чиї діти (дитсадівського і молодшого шкільного віку) перехворіли усіма належними за віком захворюваннями, чи не вперше чують саму назву: вірус Коксакі.

У Хоросткові Тернопільської області у тридцяти двох вихованців одного з дитячих садків – однакові скарги і симптоми: на руках, ногах, в області навколо рота з'явився страшний висип. Крім цього – практично у всіх відшарувалися нігті.

Після того, як захворювання стало набувати масового характеру, заметушилися і медики, і батьки. У місто для огляду дітей прибула команда лікарів із Тернополя. Тати та мами, в першу чергу, нарікають на екологію.

Деякі батьки не витримали – побігли здавати аналізи в приватних клініках. Поза камерою кажуть: заплатили по три тисячі гривень, щоб зрозуміти – чим хворіють їхні діти.

Місцеві лікарі оглянули кожну дитину. І схиляються до вірусної природи захворювання.

Вірус Коксакі має десятки підвидів і відноситься до групи ентеровірусів. Тобто стоїть в одному ряду з поліомієлітом і менінгітом – вони теж є ентеровірусами.

"Абсолютно будь-який ентеровірус може викликати важкі ускладнення. Абсолютно будь-який. Від ГРЗ, гострих кишкових проявів до паралічів, менінгіту, ураження серця, нирок – це в цілому я говорю про ентеровірусні інфекції", – пояснила Вікторія Задорожна, директор інституту епідеміології та інфекційних захворювань НАМН України.

У 2008 році в Китаї ентеровірус типу А-71 викликав справжню епідемію. Його називали "Олімпійським вірусом" – збігся за часом із проведенням літніх олімпійських ігор в Пекіні, і вірусом-дітовбивцею – він вражав в основному хлопчиків і дівчаток до десяти років. В цілому від нього постраждало близько шестисот тисяч осіб у Китаї: і дорослих, і дітей. Летальні випадки нараховувалися сотнями.

Що стосується конкретно вірусу Коксакі, то залежно від його серотипу, тобто типу – а їх десятки, – наслідки можуть бути різними.

Максимальні – це ураження нервової системи і серця – це міокардити, ураження нервової системи за типом енцефалітів.

Заразитися вірусом Коксакі нескладно: він передається і повітряно-крапельним шляхом, і оральним.

"Передача йде крапельним шляхом через слину. Може бути прямий контакт, як при чханні, при кашлі – як респіраторна інфекція. А може бути і такий контактний шлях – іграшку облизали, хтось взяв інший. Вірус досить довго, кілька годин може зберігатися на поверхні", – говорить Віталій Євтушенко, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб.

Найстрашніше, що ні проти вірусу Коксакі, ні проти інших ентеровірусів ще не придумали ліків. Їх просто не існує в природі.

"Ентеровірусні інфекції не мають поки, на жаль, специфічного лікування. Тобто, немає таких препаратів, які діють виразно на ентеровіруси", – говорить Вікторія Задорожна, директор інституту епідеміології та інфекційних захворювань НАМН України.

Тому лікування зводиться до зняття симптомів.

Болить голова – значить знімати головний біль, висока температура – знижувати температуру, нежить – значить судинозвужувальний засіб.

Лікарі запевняють, що той вид вірусу Коксакі, який проявляється висипом на руках, ногах і навколо рота в більшості випадків все-таки не залишає серйозних наслідків. І без всякого лікування всі його прояви проходять самі по собі протягом тижня.

Що стосується такого ентеровірусу, як поліомієліт, то єдиний порятунок від нього – вакцинація.

Грип, хоча і лікується, але убезпечити себе від його агресивних штамів теж краще за допомогою щеплення. За прогнозами медиків, в цьому році продовжить лютувати завезений до нас ще в 2009-му "свинячий грип", Н1N1. Його особливість в тому, що протягом дуже короткого часу, буквально трьох днів, він просто "з'їдає" легені.

У минулому році вірус Н1N1 забрав в Україні понад чотириста життів. Ще один грип, який прийде до нас із настанням сезону, вже назвали гонконгським. Але, він, за словами медиків, не настільки лютий. Щепитися лікарі рекомендують хоча б за два тижні до початку масової захворюваності. Краще це зробити вже в кінці жовтня – початку листопада.

 

За матеріалами сайту  http://ukr.segodnya.ua/ukraine/