Це типова ситуація для осені. Однак в цьому році крім традиційних вірусів і грипу в Україні очікується значне збільшення захворюваності досить неприємною інфекційною хворобою - на кір. Які підстави так вважати і як захиститися від хвороби - запитували журналісти сайту "24".

Коли може з'явитися?

news2 3

Кір - гостре вірусне захворювання - має свої закономірності. У разі недостатнього рівня охоплення вакцинацією захворюваність на кір підвищується кожні 5-6 років, зазначає головний позаштатний дитячий імунолог Києва, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика Федір Лапій.

Адже якщо проаналізувати ті роки, коли був підйом захворюваності на кір - 2001, 2005-2006, 2011-2012 роки та додати 5-6 років, виходить, що 2016-2017 - період, коли можна очікувати підвищення захворюваності на кір, якщо в країні не будуть проводитися щеплення і не буде створюватися так званий "колективний" імунітет.

Це прогнози, які б мені хотілося, щоб вони не збулися. Бо якщо вони здійсняться - буде багато хворих, багато важких випадків, можуть бути смертельні випадки як серед дітей, так і дорослих,

- Зазначив Лапій.

Однак, стверджує він, якщо навіть буде високий рівень охоплення щепленнями серед дітей - як в попередні роки так і зараз - можна очікувати, що в основному будуть хворіти люди у віці 20 років і старше, які свого часу або не були вакциновані взагалі, або були щеплені лише однієї дозою вакцини.

У чому небезпека?

Ця хвороба, пояснює Лапій, протікає досить важко: з високою температурою, катаральними симптомами, тобто ринітом, кашлем, ризиком розвитку енцефаліту (ураження нервової системи).

Ризик розвитку енцефаліту складає приблизно один випадок на тисячу хворих. Ризик померти від кору для європейського регіону приблизно - 1 з 1000 випадків захворювання, - зазначив він.

Тому вакцинувати проти кору почали орієнтовно ще в 60-х роках. Згодом ввели 2-дозовую схему щеплення. Перша сьогодні проводиться на 12-му місяці життя, друга - у віці 6 років. Це дозволило значно зменшити кількість випадків захворювання на кір, імунітет проти якого набувється або в результаті хвороби, або в результаті вакцинації.

Чи піддається лікуванню?

Препарати, які розроблялися для лікування хвороби, так звані препарати проти самого вірусу кору - на сьогодні не продемонстрували високу ефективність, зазначає фахівець. Звичайно, якщо розвиваються симптоми кору, такі як температура, тоді використовують жарознижуючі препарати. Якщо є ураження нервової системи - препарати, які мають протисудомну активність, а також ті, що знімають набряк. Однак це не лікування самого збудника. Тому в більшості випадків, на жаль, проти кору немає ефективного лікування.

Тому, щоб не ризикувати, каже Лапій, в першу чергу слід робити щеплення від цієї хвороби. Це єдиний і найкращий захист. До того ж, при щепленні проти кору використовується комбінована вакцина проти трьох інфекційних захворювань - тобто одночасно вакцинують від кору, краснухи і свинки.

Чи є вакцина?

Є, але вже закінчується. Вакцина була закуплена в достатній кількості на 2016 рік з бюджету 2015-го. Однак не вся куплена вакцина поставлена, в деяких регіонах в окремих кабінетах закінчується партія, яка надійшла в червні 2016 року. Найближчим часом очікується надходження другої партії. До кінця року, підкреслює головний позаштатний дитячий імунолог Києва, дефіцит буде ліквідовано.

У той же час вакцинація проти кору проводиться безкоштовно в Україні тільки для дітей до 18 років відповідно до Національної програми імунопрофілактики.

Для старших цього віку, якщо буде потреба, кошти можуть бути виділені з місцевих бюджетів, щоб забезпечити вакцинацію за епідпоказаннями,

- каже лікар.

Тому для тих, кому вже виповнилося 18 років єдиним способом захиститися від кору буде вакцинація через приватні медичні кабінети за свій рахунок. Ціни відрізняються в залежності від кожного медичного закладу. Якщо говоримо про так званий передбачений "комплект" щеплень (кір, краснуха і свинка) - орієнтовно вакцина обійдеться в 250-300 гривень. Плюс ціна за надання медичної послуги - від 150 до 300 гривень. Разом це буде коштувати 500-600 гривень.

Яких вірусів ще чекати?

Як зазначила в коментарі сайту "24" Алла Мироненко, доктор медичних наук, заввідділом респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН України, поки в Україні зафіксована стандартна для осені ситуація, коли спостерігається підвищений рівень захворюваності на респіраторні інфекції.

Ось зростання захворюваності триватиме до кінця вересня, а далі піде поступова стабілізація до тих пір, поки не перестане циркулювати грип,

- зазначає лікар-вірусолог.

За її словами, перша хвиля грипу очікується в грудні місяці. Причому це буде відносно новий вірус, який в невеликій кількості присутній під час минулої епідемії. Але тоді повністю він себе не проявив. І в цьому сезоні штам вірусу А / Гонконг (H3N2) може стати провідним збудником епідемії (вперше цей вірус виявлено в Гонконгу).

Протікає "гонконгський" грип в основному з високою температурою, коментує лікар, рідше - в легкій формі, без підвищення температури та інших симптомів. Лікування вірусу, як і інших респіраторних захворювань - це симптоматичне лікування, тобто усунення симптомів, що викликає сама інфекція. Для цього, каже лікар, достатньо виконувати загальні рекомендації: багато пити рідини, дотримуватися постільного режиму, збивати 

температуру жарознижувальними засобами, якщо вона не вище 38-38,5 градусів, тому що організм довше буде боротися з недугою.

Адже підвищена температура викликає утворення інтерферону в організмі - це, власне, захисний білок, який припиняє розвиток інфекції,

- зазначає Мироненко.

Однак, додає вона, якщо людина при високій температурі відчуває себе погано - температуру все ж знижувати варто. Зокрема, це стосується маленьких дітей. Тому що при підвищеній температурі у них йде навантаження на серце. Якщо приєднуються бактеріальні ускладнення, починаючи з третього дня хвороби, застосовують антибіотики. Але тільки за призначенням лікаря.

 

За матеріалами http://24tv.ua/ru/